Anasayfa » Haberlerimiz & Duyurularımız

Üsküdar Üniversitesi İle İşbirliği

Üsküdar Üniversitesi ve Estetikmed Saç Ekimi ve Estetik Cerrahi Merkezi İşbirliği İle

“Biyokimyasal Açıdan Bireysel Beslenme”

 

Yrd. Doç. Dr. Mesut KARAHAN

Üsküdar Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Biyomühendislik Bölümü

 

Günümüzde teknolojinin ve bilimsel metodolojinin gelişmesi ile bireyleri birbirinden ayıran temel özellikler belirlenmeye başlamıştır. Bunların en başında da bireysel tıp adı altında kişiye özgü tedavilerin gelişmesi olmuştur. Bu kişisellik günümüzde sadece tedavi amaçlı değil, yaşam biçimi açısından da önem kazanmıştır ve canlıların gerek yapılarında gerekse metabolizmalarındaki farklılıklar beslenme biçiminden davranış biçimlerinin belirlenmelerine kadar birçok özelliğin oluşmasına neden olmuştur. Bireysel beslenme programları, kişilerin “GENETİK YAPILARINDAKİ” ve dolayısı ile biyokimyasal yapılarındaki farklılıklara dayanarak kişiye özgü beslenme programlarını kapsamaktadır.

 

Hücrelerimizde ki biyokimyasal reaksiyonlar, enzimlerin kontrolünde gerçekleşmektedir. Olayları katalizleyen (hızlandıran) enzimlerdeki yapısal ve işlevsel farklılıklar kişilerin metabolizmalarında farklılıklara yol açmaktadır. Bireysel beslenme kapsamındaki biyokimyanın rolü, alınan besinlerdeki mikro-besinlerin, hücrelerde meydana gelen reaksiyonlarda yol açtıkları farklılıkların saptanmasında önem kazanmaktadır. Son yıllarda oldukça önem kazanan bu kapsamda besinlerin birlikte yenmelerinde meydana gelebilen etkileşimler, çoğu zaman besinlerden gerektiği kadar faydalanmamıza neden olmaktadır. Bazı durumlarda ise besinsel zehirlenmelerin büyük kısmı besinlerdeki mikrobesinlerin karşılıklı reaksiyona girmelerinden kaynaklanmaktadır.

 

Hücrelerde komuta molekülü olan DNA’nın yardımcısı görevindeki RNA molekülü son yıllardaki en fazla irdelenen ve çeşitlerinin tahminlerden çok daha fazla olduğunun saptandığı molekül grubunu oluşturmaktadır. Bu mikroRNA (miRNA)’lar hücrelerde birçok fonksiyonun kontrol edilmesinden sorumludur. Besinlerle alınan miRNA’lar çoğu zaman bizlerin metabolizmasında farklılıklara neden olmaktadır. Estetikmed Saç Ekimi ve Estetik Cerrahi Merkezi uzmanları bu nedenle bazı besinler kanserleşme süresinde kişilere büyük faydalar sağlarken bazı besinlerin de bu süreci hızlandırmaktadır. Bireylerdeki bu reaksiyon mekanizmalarında rol alan genleri ve enzimlerin tiplerinin belirlenmesi o bireye özgü beslenme ve besin miktarı belirlenmesi konusunda büyük faydalar sağlayacaktır. Vitaminler organizmaların olmazsa olmaz molekül grubunu oluşturmaktadır. Antioksidan Mekanizmalardaki rollerinden dolayı hücrelerimizin ve dolayısı ile organ ve sistemlerimiz düzenli çalışması için gerekli moleküllerdir. Vitaminler çeşitli mekanizmalar ile hücrelerimize taşınırlar ve yeterli konsantrasyona ulaştıklarında görevlerini gerçekleştirirler. Bu işlem onların kan da taşınmalarına, hücrelerde algılanmasını sağlayan reseptör moleküllere ve hücre içinde vitaminlerin aktif hale gelmesinden sorumlu sistemlerin düzenli çalışmasına bağlıdır. Bu faktörlerdeki farklılıklar veya aksaklıklar, vitaminlerin görevlerini gerçekleştirmelerinde problemlere neden olabilecektir. Estetikmed Saç Ekimi ve Estetik Cerrahi Merkezi uzmanları bireysel beslenme programlarında ve bu programlar hazırlanırken, bu faktörlerin çalışma mekanizmaları hakkındaki bilgiler veya varsa kusurlu olan mekanizmaların belirlenmesi bireylerin kendilerine uygulanan bu programlardan daha verimli yararlanmalarını sağlayacaklarını belirtti.

 

 

 

Bu örnekleri sadece vitaminler üzerinden uygulamak yeterli olmayacaktır. Özellikle hücrelerde bu önemli reaksiyonların gerçekleşmesinde görev alan mineral, hormon veya diğer düzenleyici faktörlerinde belirlenmesinde yarar vardır. Sonuç olarak, bu faktörlerin saptanması bireylerin genetik yapılarının belirlenmesi ile beraber kişiye özgü beslenme programlarının ve yaşam düzenlenmelerinin yapılmasına olanak sağlayacak ve kişilerin yaşadıkları zamanların daha kaliteli geçmesini sağlayacaktır.