Anasayfa » Haberlerimiz & Duyurularımız

Sağlık Bakanlığı obeziteye savaş açtı

 

Estetikmed, Sağlık Bakanlığının Obeziteye Karşı Açtığı Savaşın En Büyük Destekçilerindendir
 
Obezite Kampanyasına destek veren öncü firmalardan Estetikmed, Obezite ile alakalı sağlıklı zayıflamaya yönelik ücretsiz seminerler düzenlemekte ve kişileri bilgilendirmektedir. Ayrıca hastaların daha sağlıklı olabilmeleri için yanı sıra anlaşmalı spor merkezlerine yönlendirmektedirler.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, aşırı kilo sorununun dünyada olduğu gibi Türkiye’de de salgına dönüştüğünü belirterek obeziteyle mücadele için kampanya başlattı.
 
Kilo problemine karşı günde 10 bin  adım atılması gerektiğini belirten Akdağ, vatandaşlara ücretsiz adım ölçer dağıtacaklarını açıkladı. Akdağ, TV dizilerinde beslenmeyle ilgili olumlu mesajlar verilmesi için katkı istedi. Dün obeziteyle mücadele için başlatılan kampanyayı tanıtan Bakan Akdağ, obezitenin tansiyon, şeker, kalp gibi sağlık sorunlarına yol açtığına dikkat çekti.
 
 "Türkiye’de son 25 yılda aşırı kiloluk ikiye katlanmış durumda. Vücut kitle indeksi 25’in üstündeyse bu kişiye kilolu’ diyoruz. Bunun dünyada yüzde 35’e ulaştığını görüyoruz.’’ Akdağ, kilo problemiyle karşılaşmamak için kişilerin almaları gereken önlemleri şöyle sıraladı:
 
-       Acıkmadansofraya oturmayın
-       Asansöryerine merdiven kullanın
-       Tabaklarınızı küçültün
 
VKİ NASIL HESAPLANIR?
 
Vücut kitle indeksi kilonun boyun karesine bölünmesiyle bulunur. Örneğin; 80 kilosunuz ve 1.60 boyundasınız.1.60’ın karesi (1.60X1.60) 2.56’dır. 80’i 2.56’ya böldüğünüzde çıkan 31.25kilogram/ metrekare sizin vücut kitle indeksiniz. Eğer VKİ’niz 30 ya da dahaf azla ise kilo vermeniz gerekiyor.