Genetik Yapı Bireysel Beslenme

GENETİK YAPIYA GÖRE “BİREYSEL BESLENME ve EGZERSİZ PROGRAMI”

“Şifre Çözülüyor!...”

 

Bireysel Beslenme Genetiği Nedir?

Bireysel genetik varyasyonlar saptanarak besinlerden ne derece faydalanabildiğimiz saptanmaktadır. Böylelikle “Kişiye Özel”  genetik yapınıza uyumlu besin ve besin ölçüsü belirlenerek, besinlerden en uygun biçimde yararlanmaları sağlanır.


Ne işe yarar?

Belirlenen genetik farklılıklara yönelik Bireysel Beslenme ve Egzersiz Programlarının oluşturulur. Bu genetik değişiklikler belirlenerek fertlerin tükettikleri besinlerden maksimum yararlanılması sağlanır. Bu şekilde metabolizmamız da herhangi bir eksik varsa bu eksikliğin giderilmesi amaçlanmaktadır.


Nasıl yapılır?

Bireylerden edinilen kan ya da ağız içi epitel hücre örnekleri laboratuara gönderilir ve belirlenmiş genetik varyasyonlar belirlenir. Belirlenmiş varyasyonlara  yönelik bireylere genetik danışma verilerek Bireysel Beslenme ve Egzersiz Programları genetik danışman ve diyetisyen beraberinde oluşturulur. İnceleme süresi tahmini 20 gündür.

Bu çalışmalar ile birlikte Estetikmed Saç Ekimi ve Estetik Cerrahi Merkezlerinin yaptığı çalışmalar ise Alzheimer testi, Spora Yatkınlık Testi ve Sakatlanma Riski testleri olarak sıralanabilmektedir
 

      

 

Alzheimer Nedir?

Alzheimer Hastalığı çağımızda en çok rastlanılan hastalıklarından biri olup, ismini hastalığı tanımlayan AloysiusAlzheimer’dan (1864-1915) almıştır. Hastalık beynin bilişsel fonksiyonlarında bilhassa hafıza kaybına sebep olur. İlerleyen yaş ile hastalığın meydana çıkış olasılığı da artmaktadır.


Nedenleri Nelerdir?

Alzheimer hastalığının temel sebepleri hâlâ bilinememektedir. Bayanlarda daha sık görülüp, ailesinde Alzheimer hastası olan bireyler daha fazla risk altındadır. Bir Takım genetik varyasyonlar hastalığın meydana çıkışını arttırabildiği yapılmış olan çalışmalar ile saptanmıştır. Benzer sürede bunalım, kafa travması, aşırı alkol kullanımı, vitamin eksiklikleri hastalığa neden olabilen faktörlerdir.


Tanısı mümkün müdür?

Hastalığın tanısı günümüzde net olarak yapılamamaktadır.  Ancak genetik testler, nörolojik muayeneler, biyokimyasal veriler ile birlikte ileri beyin görüntüleme analizleri hastalığın tanısının konmasına yardımcı olabilir.  Ancak Alzheimer Hastalığı'nın kesin tedavisi henüz mümkün değildir.  Ancak süreci yavaşlatmak ve bazı semptomların şiddetini azaltmak mümkündür.  Bu nedenle erken ve doğru tanı çok önemlidir.

 

Genetik Test Nedir?

Alzheimer riskinin belirlenmesi amacıyla genetik testler yapılmaktadır. Bu testler hastalığa olan yatkınlığın belirlenmesinde birer belirteç olarak kullanılırlar. İnceleme süresi tahmini 20 gündür.

 

Spora Yatkınlık

Spora yatkınlık genleri bireyleri rastgele bir sportif hizmete uygun kılan genetik varyasyonlardır. Son zamanlarda tahmini 200 genin sportif performans ile alakalı olduğu ihtimal edilmektedir. Bu genlerin 9-10 tanesi sportif faaliyetlere olan tesirleri değerlendirilmiştir ayrıca diğerleri ile alakalı çalışmalar devam etmektedir.


Ne işe yarar?

Bireylerdeki spora yatkınlığa sebep olan genetik varyasyonların belirlenmesi bireylerin ne tip sportif performanslara yatkın olduklarını belirlemektedir. Bu genetik SNP’ lerin saptanması, bireylerin herhangi bir sportif hizmete ve antrenman programlarına olan yatkınlıklarını belirlemektedir. Bu yatkınlıklara yönelik bireyler uygun spor branşlarına yönlendirilmekte, uygun antrenman programlarıyla daha başarılı olacakları branşlar tercih edebileceklerdir.


Nasıl yapılır?

Bireylerden alınan kan ya da ağız içi epitel hücre örnekleri laboratuara gönderilir ve belirlenmiş genetik varyasyonlar  belirlenir.

Belirlenen bu varyasyonlara yönelik bireylere genetik danışma verilerek ne tip sportif faaliyetlere uygun oldukları ve bireysel antrenman program oluşumu için bilgi verilir. İnceleme süresi tahmini 20 gündür.

 

Sakatlanma Riski

Sportif aktivitelerde görülen sakatlanma sporcu performansını, bireysel ve kurumsal başarıyı etkilemektedir. Sakatlanmalar aktiviteler sırasındaki darbe ve yanlış hareket uygulamalarına bağlı meydana geldiği gibi kişilerin uygun spor yapmamalarından veya iyi dinlenme zamanı geçirmemelerinden de kaynaklanmaktadır.

Günümüzde belirlenmiş bir takım genetik parametreler, bireylerde sakatlanmaya ya da ağır antrenmana karşın dinlenme ile alakalı bilgiler sağlamaktadır. Bu parametrelerin belirlenmesi, bireysel antrenman programlarının oluşturulmasında da epeyce önemli bilgiler sağlamaktadır.


Nasıl Yapılır?

Bireylerden alınacak kan ya da ağız içi epitel hücre eldesinden sonra laboratuar analizi ile bu parametreler belirlenebilmektedir. İnceleme süresi tahmini 20 gündür.


Ne sonuç çıkar?

Bireylerin ele geçirilen parametreleri, kendileri ve kişinin izni olursa kurum yöneticilerine anlatılır. Böylelikle bireysel antrenman yazılımları bireye has olarak gerçekleştirilebilir.