Anasayfa » Haberlerimiz & Duyurularımız

Dr Filiz Coşan ile Sağlıklı Zayıflama

 

Akupunktur Nedir ?
Akupunktur,geleneksel Çin tıbbi dallarından olup,uzman kişilerce vücudun belli noktalarına iğne batırılarak yapılan ilaçsız tedavi türüdür.Kullanılan iğnelerin ve metodun rastgele olmadığı ve dünya sağlık örgütü standartlarına uygun olması gerekmektedir. Filiz Coşan Akupunkturun sadece kilo vermek adına uygulanmamasını ve bir çok hastalığın tedavisinde kullanıldığını belirtmektedir.
 
Akupunktur Güvenli Bir Tedavi Metodu Mudur ?
Yeterli eğitim almış ayrıca T.C. Sağlık Bakanlığı Akupunktur Tedavisi Uygulama Yetki Belgesine sahip bir doktor tarafından uygulandığı taktirde akupunktur tedavisi güvenlidir. Estetikmed Polikliniğimizde Akupunktur Uzman Doktor Filiz Coşan tarafından uygulanmaktadır. Bazı hastalarda iğne yerinde hafif bir çürük, tedavi sonrası hafif bir yorgunluk hissi veya da çok nadiren bayılma meydana gelebilir.Daha çok Obezite tedavisinde tercih edilen Kulak Akupunkturunda ise çok küçük kalıcı iğne takıldığından genellikle bir sorun yaşanmamaktadır. Çürük, iğnenin çok ince olmasına rağmen, çoğunlukla tedavi sırasında hastanın hareket etmesine bağlı olarak, minik bir cilt altı kılcal damarın zedelenmesiyle oluşur.
 
Akupunktur Nasıl Yapılır?
Akupunktur,vücut yüzeyindeki bazı nokta veya noktalara iğne batırılması ile hastalıkları iyileştirmeyi amaçlayan bir tedavi yöntemidir. Doktor Filiz Coşan, Akupunkturla tedavi yönteminin en önemli metodlarından birisi de kulak akupunkturunun olduğunu belirtmektedir.. İnsan vücudundaki her organın kulakta bir karşılığı bulunmaktadır.Kulak akupunkturu vücut akupunkturuyla beraber uygulanırsa daha çabuk sonuç alınmaktadır.Çünkü kulaktaki noktaların iç organlarla bağlantısı direktir.Tedavide noktaların doğru yerinin ve derinliğinin bulunması esastır. Önemli olan doğru teşhis ve doğru noktanın bulunmasıdır. Akupunktur Noktası denilen noktalar ile gelişi güzel seçilmiş noktalar arasında yapılan deri kesitleri sonucu anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
 
Akupunktur İğnesi Acı Verir mi?
Birçok kişinin merak ederek endişelendiği bir durumdur fakat akupunktur neredeyse ağrısız bir tedavi yöntemidir. İğneler son derece ince ve genellikle hastaların çoğu iğneleri  hissetmezler. İğne batırılırken çok hafif bir sinek ısırığı hissi ve sonrasında iğne bölgesinde hafif bir ısınma ya da ağırlık hissi uyuşma normal bir durum iğne çıkarıldığında ortadan kaybolur.
 
Akupunkturla Hangi Hastalıklar Tedavi Edilmektedir ?
Akupunkturla Tedavi Edilen Hastalıklardan  bazıları ( WHO= Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre ) ;
1-Solunum Yolu Hastalıkları: Astım - Bronşit - Sinüzit - Larenjit - Farenjit - Tonsillit - Soğuk algınlığı
2-Sindirim Sistemi Hastalıkları: Aft - Diş Ağrısı - Gingivit (dişeti yangısı) - Yemek borusu ve kardia spazmı - Gastrit - Ülser - Kabızlık - İshal - Kolit
3-Üro-genital Sistem Hastalıkları: Enüresis nokturna (gece altını ıslatma) - Sistit - Adet düzensizliği - Ağrılı adet -  Kısırlık (infertilite)
4-Endokrin Hastalıklar: Guatr Diabet (şeker hastalığı)
Cilt Hastalıkları: Akne - Psöriazis (sedef) - Zona ve sekeli - Vitiligo - Ürtiker - Ekzema
5-Nörolojik Hastalıklar:  Migren ve diğer baş ağrıları - Fascial paralizi (yüz felci) - Trigeminal nevraji - Dupuytren kontraktörü - Kas hastalıkları - Serebral Palsy - Meniere hastalığı
6-Psikiyatrik Hastalıklar: Stres - Depresyon - Uyku bozuklukları - Psikosomatik hastalıklar - Kekemelik - Tikler
7-Kalp-Damar Hastalıkları: Taşikardi - Ritm bozukluğu - Hipertansiyon - Hipotansiyon
8-Romatizmal Hastalıklar: Romatoid Artrid - Behçet - Lupus - Raynaud hastalığı - Tennis elbow - Artozlar (kireçlenme) - Boyun-bel-diz ağrıları
9-Alışkanlıklar:   Sigara Bırakma -  Alkol Bırakma
10-Diğer: Alerjiler -Kronik yorgunluk - Sellülit  -Obesite ( Şişmanlık )
 
Estetikmed Polikliniğinde Dr Filiz Coşan ile Akupunktur tedavisiyle zayıflamak veağrılarınıza son bulmak istiyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.