Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma

 
Dişlerde İstenmeyen Lekeler Neden Oluşur?
 
Bunun birçok sebebi olabilir. En yaygın olanları; yaşlılık, dişleri boyayan maddelerin (kahve, çay, kola, sigara vb.) tüketimi, travmalar, eski protezler, kaplamalar, dolgulardır. Dişlerin oluşumu boyunca kullanılan antibiyotik (tetracycline) veya aşırı flüorit tüketimi de dişlerde renklenmelere yol açabilir. Bu durum dişin yapısından ileri gelebileceği gibi diş etkenlerin boyaması ile gelişim çağında alınan antibiyotik ya da flüorür nedeni ile yaşlılıkla, dişe gelen bir darbe nedeni ile de olabilir.
 
 
 
Diş Beyazlatma Güvenli Midir Yoksa Dişlere Zarar Verir Mi?
 
Yapılan çalışmalar diş doktoru kontrolünde yapılan diş beyazlatma sistemlerinin kullanımında hiçbir zarar olmadığını göstermiştir. Yapısal değişiklik ve kalıcı hasar oluştuğunu gösteren tek bir araştırma bile yoktur. Diş doktorunuzun florür uygulamaları ile beyazlatma işlemi daha da güvenli bir işlem olmaktadır.
 
Diş Beyazlatmanın Yan Etkileri Nelerdir?
 
Bütün beyazlatma jelleri az çok hassasiyete sebep olur. Bu soğuk sıcak içeceklere ve havaya karşı bile oluşan hassasiyet rahatsızlık verir. Hassasiyet durumunda diş doktorunuzun uygulayacağı topikal florür bu diş hassasiyetini azaltacaktır. Ayrıca hassasiyeti azaltmak için içerisinde potasyum nitrat ve yüksek oranda florür bulunduran diş macunları da işe yarar.
 
Sonuçlar Hakkında Nasıl Bir Beklentim Olmalı?
 
Dişlerinizdeki renklenmenin derecesine ve dişlerinizin ne kadar beyazlamasını istediğinize bağlı olarak değişir. Güvenli ve Pratik sistemdir. Daha beyaz ve parlak bir gülüşünüz olacaktır.
 
Sonuçları Ne Kadar Kalıcı?
 
Beyazlatma sistemine herkesin tepkisi farklı olacaktır. Sonuçların kalıcı olma süresi; beslenme tarzınıza ve sonuçlarını ne kadar iyi korumaya çalıştığınıza göre değişir.
 
Hamile Veya Yeni Doğum Yapanlara Diş Beyazlatma Niye Tavsiye Edilmez?
 
Bu konuda bir araştırma yapılmamıştır ama üretici firmalar bu işlemin hamile ve emziren annelerde yapılmasını tavsiye etmezler.