Akupunktur İle Tanışın

Anasayfa » Akupunktur

Akupunktur

Akupunktur, Çin’de binlerce yıldır, gelişmiş ülkelerin en başarılı hastanelerinde ise son zamanlarda yaygın biçimde uygulanmakta olan doğal tedavi yöntemlerinden birisidir.

 
Bilimsel araştırmalarla etkinliği defalarca kanıtlanmış olan akupunktur, ruhsal ve bedensel pek çok ciddi hastalıkta genellikle ilk, gerekli durumlarda ise ek bir seçenektir.
 
Ülkemizde ise maalesef, Çin Tıbbı konusunda yeterli bilgisi ve ticari kazanç dışında kaygısı olmayan kişilerce bu değerli tedavi, sadece kilo verme ve sigara bırakma yöntemi olarak tanıtılmış, böylece, çok daha yararlı olabileceği pek çok hastalıktaki kullanım değeri gözden düşürülmüştür.
 
Çin’de yaklaşık 3500 yıldır uygulanmakla birlikte, tedavide başarıyla kullanıldığına dair ilk yazılı belge, 2000 yıllık tarihi kayıtlara geçmiş olan, koma halindeki bir hastaya yapılan uygulamadır.
 
Akupunktur hakkındaki ilk kitap ise, MÖ 400 yılında yazılmış olan ‘Sarı İmparatorun Dahili Tıp Kitabı’dır.
 
Çinliler evreni, Yin (dişi) ve Yang (erkek) adını verdikleri iki güç arasındaki dengeyle tanımlar.
 
Sağlık, ruh ve bedenin, Yin ve Yang arasındaki denge halidir. Çin tıbbında tedavi, hasta kişide bozulmuş olan Yin-Yang dengesini yeniden kurmayı hedefler. Akupunktur, özel noktalar kullanarak bu görevi üstlenir.
 
Akupunktur noktalarının sayısı 400 civarında olup, bu noktalar, vücudun her tarafını kaplayan ve her biri bir iç organı temsil eden 14 kanal üzerinde yer alır.
 
Yaşam enerjisi olan Qi (Çi) , bu kanallarda dolaşır.
 
Hastalık durumunda qi’nin akışı değişir. Akupunktur iğnesinin doğru noktaya batırılmasıyla, enerji akışı düzene sokulur ve böylece hasta sağlığına kavuşur.
 
Uyarılan noktadan başlayan lokal hücresel uyarılar, sinir iletileri yoluyla beyine ulaşır. Beyin de, bu uyarıları ilgili organlara ve salgı bezlerine yönlendirir. Akupunkturun tonik ya da diğer bir değişle dengeleyici etkisi vardır. Oluşturduğu uyarıyla, vücudun doğal olarak ürettiği kimyasal maddeler, hormonlar ve enzimlerin salgılanmalarını düzenler.
 
Bilimsel araştırmalar akupunkturun, endorfin ve enkefalin gibi, vücutta doğal olarak üretilen morfin benzeri ağrı kesicilerin salgılanmasına da yardımcı olduğunu ve arttırdığı bu maddeler aracılığıyla, ağrılı hastalıkların tedavisinde etki gösterdiğini ortaya koymaktadır.
 
Endorfinler hastalarda, ciddi bir rahatlama ve gevşeme hali yaratır, uykusuzluk tedavisinde yararlı olur.
 
Akupunktur ayrıca, mutluluk hormonu da denilen Serotonin düzeylerini arttırarak ruhsal iyileşme sağlar. Depresyon, anksiyete ve panik ataktan bipolar bozukluğa kadar pek çok ruhsal hastalıkta, zihinsel tedavilere ek olarak uygulanan akupunktur, rahatlıkla anti depresan ilaçların yerini alır. Üstelik o ilaçların yan etkilerinin hiç birine yol açmaz.
 
Akupunktur, savunma hücrelerinin sayı ve aktivitesini arttırarak, vücut direncini güçlendirir. Oto-immun (vücudun kendi hücrelerine saldırdığı) rahatsızlıklar, astım ve kanser gibi, vücut savunma sistemiyle yakından ilgili hastalıklarda yararlıdır.
 
Akupunktur, çoğu kez varlığı unutulan bedenin farkına varılmasına, böylece ruh-beden bütünlüğünün yeniden kurulmasına yardımcı olur.
 
İğneler genellikle 1-2 milimetre çapında olup, uygulanacak yere ve amaca göre belirlenen derinlikte batırılır. Tecrübeli bir akupunktur uzmanının uygulamasında, tedavi acısızdır. İğnenin battığı yerde önce qi uyarılmasına bağlı hafif bir yanma ve daha sonra hafif bir uyuşma hissedilir.
 
Tedavi, aşamalar şeklinde ilerler. Ani değişimler beklenmemelidir.