Aupunktur İle Migrene Son

Anasayfa » Akupunktur » Akupunktur İle Migren Tedavisi

Akupunktur ile Migren Tedavisi

Türkiyede 1998 yılında yapılan bir araştırmaya göre 15-55 yaş grubunda başağrısı görülme sıklığı %16.4 olarak bulunmuştur. Bu oran kadınlar için %21.8, erkekler için %10.9dur.

 
Migren periyodik olarak tekrarlayan bir baş ağrısıdır. Baş ağrısı olan yüz kişiden 60’ı gerilim tipi baş ağrısı, yüzde 35’i migren, yüzde 5’i de küme tipi baş ağrısıdır. Migren, auralı ve aurasız olmak üzere ikiye ayrılır. Migren, Dünya Sağlık Örgütü’nün akupunktur ile tedavi edilebilen hastalıklar listesinin başında gelir.
 
 
 
Migrenin başlamasına sebep olabilen başlıca faktörler;
1. Stres ve Duygu durumu,
2. Hormonal Değişiklikler,
3. Diyet faktörleri ve bazı ilaçlar,
4. Uyku düzeni ve bozuklukları,
5. İklimsel (mevsimsel) değişiklikler,
6. Kişisel bazı alışkanlıklar ve kokular vs. dır.
 
Akupunktur bir çok ağrının tedavisinde olduğu gibi, migren ve diğer baş ağrılarının tedavisinde de oldukça başarılıdır. Migren, bilindiği gibi, bir çok dış faktörlerin etkisiyle tetiklenen, genetik komponenti olan, büyük oranda damar tonusuyla ilgili bir hastalıktır. 
 
Tedavi sırasında iğneler dışında ayrıca lazer ışınları da kullanılabilir. Haftada 2-3 kez olmak üzere toplam 12-20 seans uygulama yapılır. Akupunktur ile başağrılarının %86i tedavi edilebilmektedir. Sonuçta hasta, baş ağrılarından tamamen kurtulabildiği gibi, iyilik hali dediğimiz ağrının şiddetinin sıklığının ve ağrı süresinin azalması gibi bir durumda hastayı çok rahatlatmaktadır.